SKAS-lehti

jäsenlehti SKASYleistä

Suomen keskiajan arkeologian seuran jäsenlehdessä julkaistaan tietoja yhdistyksen toiminnasta ja keskiajan arkeologiaan liittyvistä seminaareista ja tapahtumista. Lehdessä julkaistaan artikkeleita, kirja- ym. arvosteluja sekä muita keskiajan ja uuden ajan arkeologiaan liittyviä juttuja.

Jäsenlehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa.

Vuoden 1999 SKAS-lehden numerot on luettavissa DigiSKAS:sta.

Päätoimittaja

Dos. Georg Haggrén
040-771 5640
georg.haggren[AT]helsinki.fi

Toimittajat

Tuuli Heinonen, tuuli.t.heinonen[AT]gmail.com

Maija Holappa (taitto), maija.holappa[AT]helsinki.fi

Tarja Knuutinen, tarja.knuutinen[AT]helsinki.fi

Juha Ruohonen, jukaru[AT]utu.fi

Toimituskunta

Terhi Mikkola, termikkola[AT]gmail.com

Marianna Niukkanen, marianna.niukkanen[AT]museovirasto.fi

Jussi-Pekka Taavitsainen,  justaa[AT]utu.fi

Tanja Ratilainen, tanja.ratilainen[AT]utu.fi

Timo Ylimaunu, timo.ylimaunu[AT]oulu.fi

Aineisto-ohje

Kirjoittajia pyydetään toimittamaan julkaistavaksi tarkoitettu aineisto päätoimittajalle viimeistään kuukautta ennen lehden julkaisupäivää. Tekstit toimitetaan sähköpostilla liitetiedostoina Microsoft Word tai rtf- tiedostomuotoon tallennettuina ilman tekstiin tehtyjä muotoiluja. Pitkiin artikkeleihin liitetään alle 100 sanan englanninkielinen abstrakti.

Kuvat toimitetaan päätoimittajalle JPG- tai TIFF- tiedostomuodossa ja kuvien koko tulee olla vähintään n. 15 x 10 cm resoluutiolla 300 ppi (1800 x 1200 pikseliä).