SKAS-lehti

jäsenlehti SKASYleistä

SKAS-lehteen voi tarjota julkaistavaksi keskiajan ja uuden ajan arkeologiaa käsitteleviä tieteellisiä artikkeleita, joiden suositeltava pituus on 20 000–40 000 merkkiä. SKAS julkaisee artikkeleita, jotka on kirjoitettu suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi. Julkaisemisessa noudatetaan vertaisarviointimenettelyä, joka on kuvailtu ohessa erikseen.

Tämän lisäksi lehteen ovat tervetulleita erilaiset ajankohtaiset katsaukset, tutkimusraportit, keskustelupuheenvuorot, kommentit sekä kirja-arvostelut, jotka voidaan julkaista ilman vertaisarviointia.

Kaikkien tekstien tulee noudattaa erillisiä kirjoitusohjeita.

Artikkelit jätetään toimitukselle sähköpostiosoitteeseen skas-lehti[AT]skas.fi seuraaviin määräaikoihin mennessä:

  • vuoden ensimmäinen numero 28.2. (HUOM! Vuonna 2017 30.7.)
  • vuoden toinen numero 31.8.
Päätoimittaja

Dos. Georg Haggrén
040-771 5640
georg.haggren[AT]helsinki.fi

Toimittajat

Tuuli Heinonen, tuuli.t.heinonen[AT]helsinki.fi

Maija Holappa (taitto), maija.holappa[AT]gmail.com

Tarja Knuutinen, tarja.knuutinen[AT]helsinki.fi

Juha Ruohonen, jukaru[AT]utu.fi

Toimituskunta

Terhi Mikkola, termikkola[AT]gmail.com

Marianna Niukkanen, marianna.niukkanen[AT]museovirasto.fi

Jussi-Pekka Taavitsainen,  justaa[AT]utu.fi

Tanja Ratilainen, tanja.ratilainen[AT]utu.fi

Timo Ylimaunu, timo.ylimaunu[AT]oulu.fi